Jakość

To jakość przynosi bezpieczeństwo i oszczędności

Na rynku zarówno instalacji fotowoltaicznych, jak i pomp ciepła liczba nowych firm wciąż rośnie. Każda zapewnia o swym profesjonalizmie, posiadaniu odpowiednich uprawnień i kusi atrakcyjną ceną. Klient może mieć zatem nie lada wyzwanie przy wyborze najlepszej dla siebie oferty. Na co więc zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem tej ważnej decyzji?

Uważaj na niską cenę

Montaż instalacji fotowoltaicznej to tylko na pozór proste zadanie. Trzeba jednak pamiętać, że taka instalacja wytwarza prąd o dużej mocy i wysokim napięciu, a  jej niewłaściwe wykonanie może doprowadzić choćby do powstania zwarcia, pożaru czy innych poważnych zagrożeń. Właśnie dlatego pracami powinny się zająć osoby posiadające uprawnienia Stowarzyszenia Elektryków Polskich typu         D i  E oraz świadectwo kwalifikacyjne w  zakresie energii elektrycznej. Pożądany jest także certyfikat instalatora przyznawany przez UDT w zakresie montowania systemów fotowoltaicznych. Nagminnie bowiem praktykuje się omijanie wymagań w taki sposób, że kto inny montuje, a kto inny firmuje montaż. Gdyby skontrolować całą branżę, szybko by się okazało, że osób z kompletnymi uprawnieniami jest znacznie mniej niż ekip montażowych. Biorąc pod uwagę te wszystkie wymogi, szczególnie niska cena oferowanej instalacji powinna być wyraźnym sygnałem ostrzegawczym.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przez zakupem instalacji należy pamiętać, że ten sprzęt ma nam posłużyć nie rok, nie dwa, ale nawet trzydzieści lat. Dlatego warto postawić na wysoką jakość wszystkich instalowanych komponentów. Jak wiadomo, za panele czy inwertery sprawdzonych producentów będzie trzeba więcej zapłacić, ale w perspektywie długofalowej można na tym tylko zyskać. Oprócz jakości dostajemy m.in. długoletnie gwarancje zarówno na produkty, jak i na tzw. uzysk mocy. Ponadto mamy większą pewność, że w przypadku reklamacji firma będzie wciąż istniała i ją rozpatrzy. Przy wyborze warto też zdecydować się na lokalną firmę, ponieważ sam montaż to nie wszystko. Instalację trzeba bowiem fachowo serwisować, a o tego typu serwisy na pewno łatwiej będzie prosić firmę znajdującą się w okolicy naszego zamieszkania, niż tą oddaloną o 600 km. Przed podpisaniem umowy warto też zapytać firmę wykonawczą czy posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Jeśli dojdzie do jakiegoś uszkodzenia urządzeń systemu albo np. dachu domu podczas pracy, OC jest świetnym i szybkim rozwiązaniem dla naprawy szkody. Przy wyborze firmy nie kieruj się zatem wyłącznie ceną, bo to w jakości najczęściej te oszczędności są ukryte.