Fotowoltaika dla firm

Dotacje 2021

Hotele i Pensjonaty | Miejsca użyteczności publicznej | Zakłady produkcyjne i usługowe

Skontaktuj się z nami.
tel. 94 342 23 36
Przeprowadzimy audyt energetyczny.
Zaprojektujemy najlepsze rozwiązania.
Wykonamy całą instalację.

Odnawialnym źródłem energii, które od zawsze budziło najmniej oporów społecznych jest energia słoneczna. Łatwo oszacować jej opłacalność, przy czym okazuje się, że jest w ona w stanie przynosić zyski zarówno osobom fizycznym jak i prawnym. Fotowoltaika dla firm stale rozwija się. Dotacje w 2021 roku to program Energia Plus, a więc do zalet, których nie można pominąć zaliczyć trzeba również stosunkowo niski próg wejścia dla tej inwestycji, a wszystko to dzięki dofinansowaniu właśnie.

I program Energia Plus.

Co oferuje tegoroczny nabór? Dofinansowanie może przyjąć 2, a w zasadzie 3 formy.

Pożyczki, która pokrywa do 85% kosztów kwalifikowanych z oprocentowaniem preferencyjnym – WIBOR 3M + 50 pb, jednak nie mniej niż 1,5% w skali roku, z opcją umorzenia do 10% wypłaconej kwoty. Takiej pożyczki można udzielić przedsiębiorcy na zasadach rynkowych i wtedy nie jest ona kwalifikowana jako pomoc publiczna.

Dotacji, która obejmuje maksymalnie do 50% kosztów kwalifikowanych, dla przedsięwzięć wykorzystujących technologię ORC, czyli technologię produkcji energii elektrycznej w obiegu.

Opłacalność fotowoltaiki dla firm

Od sierpnia 2019 roku podmioty gospodarcze, z wyjątkiem tych, których główną formą działalności jest produkcja energii elektrycznej, mogą stać się prosumentem. Czy ten status się opłaca? Odpowiedź brzmi tak i to z kilku powodów, ale też pod pewnymi warunkami.

Status prosumenta jest opłacalny w przypadku firmowych instalacji do 50 kWp. Dlaczego? Oprócz dobrze znanym wszystkim kwestii rosnącej opłaty za prąd oraz opłaty mocowej, istnieje jeszcze kilka innych powodów.

Po pierwsze korzystne ekonomicznie, opisywane już wyżej, sposoby finansowania inwestycji w PV

Po drugie brak ceł na moduły z Chin, co bezpośrednio przekłada się na historycznie najniższe ceny tych podzespołów.

Po trzecie bardzo wysoka autokonsumpacja, w porównaniu do prosumentów, którymi są osoby fizyczne.

Czy to oznacza, że fotowoltaika jest nieopłacalna dla podmiotów, które potrzebują dużo większej instalacji? Nie. Korzystanie z energii słonecznej jest i może być opłacalne dla każdego przedsiębiorstwa. Jednak nie każda osoba prawna powinna i będzie mogła korzystać ze statusu prosumenta. Ale tak jak już powiedziano nie rzutuje to na opłacalność słonecznej inwestycji.

Firmy o dużym zużyciu energii elektrycznej związane z przemysłem, których moc instalacji 500 kWp mocy nadal korzystnie mogą rozliczać się na zasadach ogólnych sprzedając prąd po cenach energii czynnej z poprzedniego kwartału. Jednak najwięcej dużych przedsiębiorstw decyduje się na pójście trochę inną drogą. Aby osiągnąć jak najszybszy zwrot z inwestycji i zacząć notować z niej zyski, wyskalowują instalację w taki sposób, aby autokonsumpcja sięgała blisko 100%.

Na koniec warto wspomnieć, że fotowoltaika dla firmy niesie za sobą również korzyści wizerunkowe, podkreślając zaangażowanie w kwestie ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju.

Co możesz zyskać?

Niższe koszty energii.

Większą stabilność dostaw energii.

Możliwe dodatkowe zyski ze sprzedaży energii.

Zamów darmowąkonsultację
Pomożemy Ci wybrać najlepsze rozwiązania oraz doradzimy jak sfinansować całą inwestycję.

Kup fotowoltaikę na raty.

Wszystkie formalności załatwisz na miejscu.
Image

Fotowoltaika jest również dostępna

w leasingu dla firm. Zapytaj o szczegóły!

Skontaktuj się z nami

Sprawdź jak duże mogą być korzyści.

    Które rozwiązanie Cię interesuje?