Na jakiej zasadzie działa powietrzna pompa ciepła

Na jakiej zasadzie działa powietrzna pompa ciepła?

Energia jest wszędzie. Współczesna technologia nareszcie pozwala na praktyczne wykorzystanie tego, co już nawet stulecia temu odkryli i ogłosili uczeni. Powietrzna pompa ciepła również wykorzystuje tak naprawdę energię ze słońca, tyle że nie czyni tego bezpośrednio. Źródłem ogrzewania jest tutaj ciepło pochodzące z powietrza na zewnątrz budynku. Urządzenie wykorzystuje znane doskonale zjawiska fizyczne, które po części wykorzystano już tworząc lodówki.

Dzisiejsza technologia ma swoją historię

Pierwsze duże pompy ciepła uruchomiono na początku XX wieku w Zurychu. Posłużyły one do ogrzewania ratusza, budynku kongresowego, urzędów i krytej pływalni. Pierwszą gruntową pompę ciepła uruchomiono w 1945 roku prywatnym domu w USA.

Pompa ciepła to odwrócona lodówka

Dlaczego? Ponieważ, zamiast usuwać ciepło z wnętrza przy pomocy czynnika chłodzącego, pobiera ciepło z zewnątrz i przekazuje je do wnętrza budynku. Ta zasada fizyczna zwana jest efektem Joule’a-Thomsona.

Powietrzna pompa ciepła – jak działa?

Powietrzne pompy ciepła zasysają powietrze zewnętrzne przez wentylator. Przekazanie energii cieplnej odbywa się w tzw. wymienniku ciepła lub inaczej parowniku. Czynnik chłodniczy pod wpływem ciepła odparowuje. Para jest pobierana przez sprężarkę, która podnosi temperaturę czynnika chłodniczego, najprościej rzecz ujmując podgrzewa go. W drugim wymienniku ciepła, który zwany jest skraplaczem, gorący czynnik chłodniczy w postaci gazu pod wysokim ciśnieniem jest skraplany i w ten sposób przekazuje on ciepło. Skroplony i schłodzony czynnik chłodniczy trafia do zaworu rozprężnego, gdzie zmienia się jego stan skupienia na ciekły i cały proces może rozpocząć się od nowa. Samo ciepło przekazywane jest do instalacji, w której najczęściej krąży woda i to ona już dalej rozprowadza energię. Końcowym efektem jest ciepła woda i/lub ogrzane pomieszczenia.

Ekologiczna, prosta w montażu, obsłudze i bezawaryjna

Powietrzne pompy ciepła charakteryzują się bardzo dużą sprawnością. Są one w stanie wykorzystywać aż do 80% ciepła z powietrza i tylko w niewielkim stopniu potrzebują wsparcia prądu. Pompy ciepła stanowią zatem najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania domu. Co więcej, są stosunkowo proste w montażu i kompaktowe w budowie, nie wymagają dużej ilości miejsca i znacznej ingerencji w konstrukcję budynku. Co równie istotne, są bezawaryjne i przy minimalnym serwisowaniu cała instalacja może pracować nawet przez 25 lat.