Magazyn energii do fotowoltaiki

Magazyn energii do fotowoltaiki. Jak działa?

Sposobów na magazynowanie nadwyżek energii wyprodukowanych przez przydomową elektrownię słoneczną jest kilka, jednak ani najpopularniejszy net-metering (magazynowanie w sieci elektroenergetycznej), ani maksymalizacja autokonsumpcji mogą okazać się niewystarczające. Dlatego powstają coraz bardziej zaawansowane magazyny energii. Warto dowiedzieć się jak działają, aby wykorzystywać je właściwie i efektywnie.

Czym jest magazyn energii?

Urządzenie to doczekało się już nawet definicji w prawie energetycznym w kilku niezależnych aktach prawnych od ustawy o OZE, po ustawę prawo energetyczne. Najbardziej przejrzystą definicją wydaje się ta, mówiąca o tym, że „Wyodrębnione urządzenie lub zespół urządzeń służących do przechowywania energii w dowolnej postaci, niepowodujących emisji będących obciążeniem dla środowiska, w sposób pozwalający co najmniej na jej częściowe odzyskanie.”

Przy okazji zwraca ona uwagę na zalety magazynów energii:

  • umożliwiają przechowanie energii w dowolnej postaci;
  • są neutralne dla środowiska;
  • pozwalają odzyskiwać energię, gdy istnieje potrzeba odłożenia konsumpcji w czasie

Jak działa magazyn energii?

To zaawansowane akumulatory. Energia elektryczna, która nie może być skonsumowana zostaje do nich przesłana i zostaje przechowywana w postaci substancji chemicznej. Następnie po jej ponownym przekształceniu możliwe jest ponowne oddanie zgromadzonej energii elektrycznej. Obecnie najpopularniejszą technologią dla magazynów PV jest technologia litowo-jonowa. Uwaga na rynku dostępne są jeszcze wersje kwasowo-ołowiowe, ale ze względu na niską wydajność, gęstość elektryczną, jak i kwestie utylizacji oszczędności przy zakupie będą pozorne.

Magazyn energii PV ­ jak wybrać?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę czy jest to magazyn przeznaczony do fotowoltaiki typu on-grid czy off-grid.

W dalszej kolejności najważniejszymi aspektami będą żywotność magazynu tak w latach użytkowania, jak i w ilości cykli ładowania i rozładowania, a także ich pojemność. By używanie magazynu energii jako alternatywy dla agregatu prądotwórczego miało sens, magazyn musi być w stanie zabezpieczyć minimum 45% energii, którą zużywamy podczas autokonsumpcji. Uwaga! Magazyn energii nigdy nie będzie w stanie przez dłuższy czas zasilać elektrycznego ogrzewania. Jednak bez problemu poradzi sobie z lodówką czy źródłem światła oraz płytą indukcyjną.

Kupując magazyn energii, warto też być zdecydowanym, co będzie on zasiłał. Na rynku spotkamy bowiem magazyny AC – prądu zmiennego i DC – prądu stałego.

Opłacalność

Magazyny energii są opcją najbardziej opłacalną dla osób, które nie mogą korzystać z autokonsumpcji. W domu przebywają jedynie wczesnym rankiem i wieczorami. Magazyny energii pozwolą uniezależnić zużycie prądu z własnej instalacji PV od pory dnia.

Opłacalność tych urządzeń będzie rosła wraz ze nadchodzącą zmianą systemu opustów, gdzie system 1:1 będzie opierał się praktycznie tylko na autokonsumpcji.