Czy warto skorzystać z profesjonalnej usługi mycia paneli fotowoltaicznych

Czy warto skorzystać z profesjonalnej usługi mycia paneli fotowoltaicznych?

Inwestycja wykonana, słońce świeci na Twoje panele wytwarzając darmową energię dla Twojego domu – to wspaniale! Jednak zastanawiałeś się kiedyś, czy instalacja będzie cały czas działała ze stuprocentową efektywnością?

Przeszkodzić mogą jej w tym zanieczyszczenia modułów fotowoltaicznych, takie jak kurz, pyłki roślin i traw, dym, sadza, liście, pył z pobliskich dróg czy pól, produkty spalania węgla, ptasie odchody, itp. Należy pamiętać, że początkowo brud jest często trudny do zauważenia gołym okiem (nie licząc odchodów ptasich), ponieważ najpierw osiada na krawędziach i ramkach, a następnie zachodzi na całą powierzchnię modułu. Z upływem czasu zabrudzenia te pogarszają transmisję światła redukując skuteczność energetyczną takiej instalacji.

Zatem sprawność paneli fotowoltaicznej, jak i wydajność całej instalacji zależna będzie od tego, czy moduły są regularnie czyszczone. Należy więc zadbać o nie w odpowiedni sposób.

Oczywiście padający deszcz może spłukiwać osadzony kurz, jednak nie oczyści on modułów całkowicie i tak skutecznie, jak w przypadku umycia ich profesjonalną myjką. Zlecenie takiego zadania np. firmie, która montowała daną instalację da gwarancję, że zostanie to zrobione w sposób nie tylko profesjonalny, ale również bezpieczny, co przy instalacjach ma także niebagatelne znaczenie.

Według opinii ekspertów, w przypadku braku czyszczenia modułów, sprawność instalacji może doprowadzić do strat wahających się od 10 do nawet 20%!

Z opinii doświadczonych już inwestorów wynika, iż lepiej jest czyścić moduły regularnie, zapobiegając dzięki temu utracie efektywności instalacji, gdyż brak ciągłości konserwacji podwyższa tylko ryzyko późniejszych strat. Regularna konserwacja zapewnia też dłuższy okres sprawności całej instalacji.

Czyste moduły to nie jest zatem kwestia jedynie estetyczna. Atutem regularnego czyszczenia jest przede wszystkim eliminacja strat mocy wynikających z zanieczyszczenia, i co za tym idzie wytwarzanie większej ilości energii elektrycznej, bo przy 100% sprawności instalacji. Dzięki regularnemu czyszczeniu instalacji fotowoltaicznej inwestycja zwróci się zatem znacznie szybciej!

Jak często powinno się taką instalację czyścić? Generalnie zaleca się, aby odbywało się to dwa razy do roku. Oczywiście, w zależności od lokalizacji, instalacje wystawiane są na różnego typu zanieczyszczenia. W przypadku terenów miejskich i podmiejskich będą to głównie produkty uboczne spalania paliw czy dym i sadza, natomiast w przypadku terenów dużym problemem będzie powietrze odprowadzane z maszyn rolniczych, które jest bogate w substancje organiczne, które łatwo przylegają do powierzchni modułów. Z tego wynika, że zasadniczo w każdym miejscu należy się liczyć z zanieczyszczeniem modułów oraz potrzebą ich konserwacji.

Co prawda można czyścić moduły PV  samemu, jednak należy pamiętać, że niezbędne będą wysokiej jakości produkty do usuwania brudu. Samodzielne czyszczenie może się wiązać z ryzykiem nieodwracalnego uszkodzenia modułów. Należy pamiętać również o zachowaniu wszelkich procedur bezpieczeństwa związanych z pracą na wysokościach, jeżeli instalacja fotowoltaiczna znajduje się na dachu. Aby mieć pewność, że umycie przyniesie pożądany efekt i będzie bezpieczne, rekomenduje się skorzystanie z oferty profesjonalistów.

W takim wypadku wyróżniamy systemy mycia instalacji, które podzielone są na dwa różne typy technologii filtrów:

  • System jonowo – kationowy — filtrowanie odbywa się za pomocą żywicy ze złożem mieszanym. Ten sposób usuwania brudu daje efekt czystości na poziomie 99,9%.
  • System odwróconej osmozy — polega na filtrowaniu przez filtr membranowy. Dzięki temu systemowi możesz uzyskać efekt czystości na poziomie między 95-98%.

Jeżeli chcesz skorzystać z usługi mycia instalacji lub uzyskać więcej informacji na ten temat, zadzwoń!

tel. 698-498-098, tel. 94-342-23-36