Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej
Cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego, bo liczy się rachunek ekonomiczny. Prawdą jest, że pompa ciepła do c.w.u. podgrzeje wodę 4 razy taniej, niż miałoby to miejsce, gdyby inwestor korzystał tylko z prądu. Należy przy tym pamiętać, że wraz ze zmianą taryf ten bilans ekonomiczny na korzyść pompy stanie się jeszcze bardziej wyrazisty. Ale na tym zalety pompy ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej się nie kończą, bo… Montaż takiej pompy, to nie tylko kwestia wyrzucenia energochłonnego, nierzadko starego bojlera.
To przede wszystkim doskonała alternatywa dla kolektorów słonecznych.
Atrakcyjna cenowo, dużo prostsza w montażu, bezawaryjna i niezwykle intuicyjna w obsłudze, a co równie ważne zajmująca o wiele mniej miejsca i nie wymagająca tak naprawdę nawet specjalnego pomieszczenia gospodarczego.
Jak działa pompa ciepła do ogrzewania ciepłej wody użytkowej?
Dzień i noc jest ona w stanie pobierać ciepło zakumulowane w środowisku naturalnym i przenosić je do wnętrza za pomocą wymuszonego sprężarką obiegu. Potrzebny jest do tego oczywiście także czynnik roboczy. To czynnik roboczy jest właśnie nośnikiem ciepła i w pierwszej kolejności trafia do parownika, w którym ulega odparowaniu. Energia zostaje odebrana. Czynnik chłodniczy w postaci gazowej jest sprężany przez sprężarkę, w której wzrostowi ciśnienia towarzyszy duży przyrost temperatury. W postaci gazowej czynnik chłodniczy trafia już do kolejnego wymiennika (skraplacza), w którym ma miejsce wymiana ciepła i przekazanie go do zbiornika c.w.u.
Kolektory słoneczne stanowią dobre rozwiązanie, gdy woda użytkowa w domu ogrzewana jest gazem, olejem lub prądem oraz gdy zapewnimy stały odbiór ciepła z instalacji solarnej, przede wszystkim w okresie letnim. W sytuacji gdy z urządzeń korzysta się jedynie okresowo, niestety nie będą się one dobrze spisywać. Kolejną wadą kolektorów ryzyko uszkodzenia instalacji (w tym absorbera) w sytuacjach powtarzającego się przegrzania instalacji czy przerw w dostawach prądu, oraz dość częsta ich awaryjność (np. zapowietrzanie instalacji, rozszczelnienie instalacji). Do minusów posiadania kolektorów można zaliczyć również ich bezpośrednią zależność od ilości światła słonecznego dostępnego o danej porze roku, więc nocami oraz zimą, ich produkcja zazwyczaj będzie niewystarczająca do dostarczenia c.w.u. o odpowiedniej temperaturze.
Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej są natomiast gwarancją większego komfortu i w mniejszym stopniu uzależnione są od czynników zewnętrznych. Wśród zalet pomp ciepła można zatem na pewno wymienić wygodną, stabilną i elastyczną dostawę ciepłej wody użytkowej przez cały rok. Pompy ciepła sprawdzą się również idealnie nawet gdy budynek jest zacieniony, np. przez drzewa lub inne budynki, oraz gdy dach od strony nasłonecznionej uniemożliwia poprawny montaż systemu solarnego. Ponadto, pompy ciepła do c.w.u. nie wymagają ingerencji w strukturę dachu i rozprowadzania instalacji przez cały dom. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z pompy ciepła wiążę się z większym zużyciem prądu, dlatego warto rozważyć przy tym także zakup instalacji fotowoltaicznej, dzięki której rachunki za prąd będą wynosiły jedynie 20-30 zł miesięcznie!