Dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń oraz odbiór wilgoci z budynku jest koniecznością, gdy pragniemy zapewnić komfortowe warunki przebywania w pomieszczeniach i ochronić budynek przed niekorzystnymi skutkami rozwoju grzybów i pleśni. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala zadbać o właściwy mikroklimat w pomieszczeniach bez względu na warunki atmosferyczne. Zanim jednak zdecydujemy się na inwestycję warto dowiedzieć się więcej o tym, czym jest i jak działa wentylacja z odzyskiem ciepła.
Wentylacja z odzyskiem ciepła – co to jest?
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją ma inną konstrukcję niż wentylacja grawitacyjna. W pomieszczeniach rozprowadza się kanały doprowadzające świeże powietrze oraz kanały usuwające zużyte powietrze na zewnątrz. Najważniejszym elementem tego systemu jest rekuperator. Urządzenie to ogrzewa napływające chłodne powietrze ciepłem pozyskanym z powietrza, które jest w danej chwili usuwane na zewnątrz pomieszczeń.
Wentylacja mechaniczna nie tylko usuwa zanieczyszczone powietrze, ale także doprowadza świeże powietrze do wnętrz oraz oczyszcza je dzięki zainstalowanym filtrom. Wyróżnia ją na pewno brak strat ciepła, w porównaniu do wietrzenia tradycyjnego. Dodatkowo dzięki rekuperacji odzyskiwane jest nawet 90% ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń w budynku.
Wentylacja z odzyskiem ciepła – zasada działania
Wentylacja bez względu na zastosowaną technologię, działa dokładnie w ten sam sposób, tyle że w wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ruch powietrza w pomieszczeniach jest wymuszony przez wentylatory, a to oznacza, że jest w pełni kontrolowany. Powietrze z zewnątrz jest wtłaczane do wnętrz i rozprowadzane systemem kanałów. Do pomieszczeń trafia od razu ogrzane ciepłem, które dzięki rekuperatorowi i wymiennikowi ciepła, zostało wcześniej pobrane z powietrza zanieczyszczonego i usuniętego z budynku. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to obecnie niemal obowiązkowe rozwiązanie dla każdego nowoczesnego i energooszczędnego budynku.