Instalacja fotowoltaiczna nie zaspokaja potrzeb energetycznych Twojego domu. Załóżmy, że dokupiłeś parę urządzeń elektrycznych, zmieniłeś sposób ogrzewania domu i chciałbyś powiększyć swoją elektrownię.
- Sprawdź, czy rozbudowana instalacja fotowoltaiczna zmieści się na Twoim dachu. Warunki techniczne to pierwszy punkt, nad którym powinniśmy się pochylić, przy planowaniu powiększenia instalacji fotowoltaicznej. Jeśli powierzchnia dachu na to pozwala- przechodzimy na kolejny etap- INWERTER
- Serce całej instalacji. Ponieważ sprawność Twojej elektrowni zależy nie tylko od mocy paneli, ale również od mocy i „dociążenia” falownika. Projektując instalację fotowoltaiczną dobieramy do niej sprzęt o zbliżonej mocy, do instalacji fotowoltaicznej na dachu. Dzięki temu generujemy satysfakcjonujące uzyski nawet w dniach mniej nasłonecznionych.
Dokładając do naszej instalacji nieznaczną ilość paneli (2-3-4 najbezpieczniej)- wymiana inwertera nie będzie konieczna- obciążamy falownik, bez negatywnych konsekwencji a Ty cieszysz się dodatkowym uzyskiem.
Jeśli jednak chcemy rozbudować instalację o większą wartość konieczna może być wymiana inwertera, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i nie zawsze może być to inwestycja, dobra dla Twojego portfela.
- Na runku pojawiły się mikroinwertery- wiele firm posiada je w swojej ofercie.
Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.
- To technologia, która nie jest dopracowana do perfekcji, więc w zagrożeniach możemy wymienić większe ryzyko wystąpienia AWARII, co wiąże się z dużo szerszym serwisem.
SMA- wiodący producent zarówno inwerterów jaki inwerterów- przeprowadziło analizę awaryjności- z ich badan wynika, że awaryjność mikroinwerterów jest 10 RAZY CZĘSTSZA NIŻ FALOWNIKA STRINGOWEGO.
Jeśli awaria jest znaczna, wymiana wiąże się nie tylko z wymianą mikroinwertera, ale również modułu.
- Mikroinwertery są podpięte pod każdy panel- wydzielają ciepło– nagrzewają się, co nie jest korzystne dla modułów.
- Małe falowniki są również narażone na trudne warunki atmosferyczne- temperatury bardzo wysokie i bardzo niskie, co sprawia że ich żywotność jest krótsza.
- Możemy również dodać, że mikroinwertery zwiększają ryzyko wystąpienia POŻARU.
- Mikroinwertery emitują fale o częstotliwości radiowej, co może zakłócać działanie komunikacji bezprzewodowe, telewizji czy radia w domu. Żeby tego uniknąć, trzeba zmienić miejsce anteny
Warto zapoznać się z tematem, zanim podejmiemy decyzję o inwestycji w mikroinwerter.
Jeśli przy pierwszym montażu jesteś pewny, że będziesz rozbudowywał instalację- watro poinformować o tym firmę, która Cię obsługuje. Projektanci uwzględnią rozbudowę w pierwszym projekcie a Ty unikniesz podejmowania trudnych decyzji w przyszłości.