Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna nie zaspokaja potrzeb energetycznych Twojego domu. Załóżmy, że dokupiłeś parę urządzeń elektrycznych, zmieniłeś sposób ogrzewania domu i chciałbyś powiększyć swoją elektrownię.

  1. Sprawdź, czy rozbudowana instalacja fotowoltaiczna zmieści się na Twoim dachu. Warunki techniczne to pierwszy punkt, nad którym powinniśmy się pochylić, przy planowaniu powiększenia instalacji fotowoltaicznej. Jeśli powierzchnia dachu na to pozwala- przechodzimy na kolejny etap- INWERTER
  2. Serce całej instalacji. Ponieważ sprawność Twojej elektrowni zależy nie tylko od mocy paneli, ale również od mocy i „dociążenia” falownika. Projektując instalację fotowoltaiczną dobieramy do niej sprzęt o zbliżonej mocy, do instalacji fotowoltaicznej na dachu. Dzięki temu generujemy satysfakcjonujące uzyski nawet w dniach mniej nasłonecznionych.

Dokładając do naszej instalacji nieznaczną ilość paneli (2-3-4 najbezpieczniej)- wymiana inwertera nie będzie konieczna- obciążamy falownik, bez negatywnych konsekwencji a Ty cieszysz się dodatkowym uzyskiem.

Jeśli jednak chcemy rozbudować instalację o większą wartość konieczna może być wymiana inwertera, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i nie zawsze może być to inwestycja, dobra dla Twojego portfela.

  1. Na runku pojawiły się mikroinwertery- wiele firm posiada je w swojej ofercie.

Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

  • To technologia, która nie jest dopracowana do perfekcji, więc w zagrożeniach możemy wymienić większe ryzyko wystąpienia AWARII, co wiąże się z dużo szerszym serwisem.

SMA- wiodący producent zarówno inwerterów jaki inwerterów- przeprowadziło analizę awaryjności- z ich badan wynika, że awaryjność mikroinwerterów jest 10 RAZY CZĘSTSZA NIŻ FALOWNIKA STRINGOWEGO.

Jeśli awaria jest znaczna, wymiana wiąże się nie tylko z wymianą mikroinwertera, ale również modułu.

  • Mikroinwertery są podpięte pod każdy panel- wydzielają ciepło– nagrzewają się, co nie jest korzystne dla modułów.
  • Małe falowniki są również narażone na trudne warunki atmosferyczne- temperatury bardzo wysokie i bardzo niskie, co sprawia że ich żywotność jest krótsza.
  • Możemy również dodać, że mikroinwertery zwiększają ryzyko wystąpienia POŻARU.
  • Mikroinwertery emitują fale o częstotliwości radiowej, co może zakłócać działanie komunikacji bezprzewodowe, telewizji czy radia w domu. Żeby tego uniknąć, trzeba zmienić miejsce anteny

Warto zapoznać się z tematem, zanim podejmiemy decyzję o inwestycji w mikroinwerter.

Jeśli przy pierwszym montażu jesteś pewny, że będziesz rozbudowywał instalację- watro poinformować o tym firmę, która Cię obsługuje. Projektanci uwzględnią rozbudowę w pierwszym projekcie a Ty unikniesz podejmowania trudnych decyzji w przyszłości.