Rekuperacja w woj. pomorskim
Rekuperator to główne urządzenie, dzięki któremu w budynkach następuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dzięki jego pracy możliwy jest nawiew świeżego powietrza do pomieszczenia bez konieczności otwierania okien.
W dzisiejszych czasach zarówno w nowoczesnym, jak i tradycyjnym budownictwie kładzie się duży nacisk na minimalizowanie strat ciepła. Dlatego coraz częściej stosowane są wysokiej jakości materiały izolacyjne oraz szczelne okna. W domach ocieplane są ściany, podłogi i dachy, ale nie tylko. Wykorzystuje się również innowacyjne, efektywne metody ogrzewania obiektów. Jednak jak się okazuje, nawet w idealnie izolowanych budynkach nie można zrezygnować z wentylacji, dlatego właśnie rekuperatory to idealne rozwiązania. Warto w nie zainwestować, ponieważ obieg powietrza jest bardzo istotny niezależnie od przeznaczenia, położenia czy wielkości danej konstrukcji.
Rekuperatory i ich działanie
Działanie rekuperatora bazuje na prostym mechanizmie: powietrze usuwane z budynku przechodzi przez wymiennik ciepła, gdzie oddaje energię powietrzu zewnętrznemu, które jest wtłaczane do wnętrza. Dzięki temu do obiektu trafia tylko to ogrzane. Oba strumienie są oddzielone cienką przegrodą,umożliwiającą przekazywanie temperatury. Przepływ jest napędzany prądem, a rekuperator może zapobiegać przegrzewaniu się danej nieruchomości, jeśli na zewnątrz jest cieplej niż wewnątrz. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji, sprawdzające się w każdym domu jednorodzinnym, jest model krzyżowy.
Jeżeli nie wiedzę Państwo, na jakie rozwiązanie się zdecydować, nasz zespół wesprze Was podpowiedzią! Działamy głównie w województwie pomorskim i zachodniopomorskim, ale dla naszych klientów jesteśmy w stanie dotrzeć wszędzie. Montowaliśmy rekuperatory w Koszalinie, Mielnie, Sławnie, Bobolicach, Kołobrzegu czy Darłowie – nie ma dla nas ograniczeń! Przekonajcie się sami.
Opłacalność – dlaczego warto inwestować
Inwestowanie w rekuperatory przynosi szereg korzyści, które sprawiają, że stają się one coraz bardziej powszechne – przede wszystkim dlatego, że znacząco poprawiają jakość powietrza, co jest kluczowe dla zdrowia i komfortu. Usuwają zanieczyszczenia, wilgoć oraz dwutlenek węgla, jednocześnie dostarczając świeżość, co szczególnie w zamkniętych, a także dobrze izolowanych budynkach, jest nie do przecenienia.
Ponadto rekuperatory pomagają obniżyć koszty ogrzewania poprzez odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza i przekazywanie go do nawiewanego. Dzięki temu możemy znacząco zmniejszyć straty energii, co przekłada się na niższe rachunki. W dobie rosnących cen, ale też zwiększającej się świadomości ekologicznej, inwestycja w rekuperator staje się racjonalnym wyborem, łącząc oszczędność finansową z dbałością o środowisko. To przyszłościowa technologia, która podnosi nasz standard życia.
Rekuperacja a zrównoważone technologie energetyczne. Mielno, Sławno i całe woj. zachodniopomorskie
Bardzo pomysłowym i ekonomicznym rozwiązaniem jest połączenie rekuperatora z pompą ciepła czy fotowoltaiką. Współpraca urządzeń maksymalizuje efektywność energetyczną domu. Panele PV przetwarzają energię słoneczną na elektryczną, mogą zasilać zarówno rekuperator, jak i pompę ciepła, czyniąc cały system jeszcze bardziej dla nas opłacalnym. Natomiast pompa ciepła, wykorzystując energię z otoczenia (powietrze, wodę lub grunt), jest już jednym z najbardziej efektywnych sposobów na ogrzewanie czy chłodzenie budynku. Gdy energia elektryczna potrzebna do jej pracy pochodzi z paneli fotowoltaicznych, koszty operacyjne mogą spaść niemal do zera.
Dzięki takiemu połączeniu sił możliwe jest znaczne obniżenie zużycia energii z sieci, co przekłada się na niższe rachunki za prąd czy ogrzewanie. W praktyce, dom wyposażony w rekuperator, pompę ciepła i zestaw modułów fotowoltaicznych może stać się niemal samowystarczalny pod względem energetycznym. W okresach nadprodukcji z paneli nadmiar może być wykorzystywany do dodatkowego ciepłownictwa domu lub magazynowany w bateriach do późniejszego użytku. To nie tylko obniża koszty, ale także zwiększa niezależność energetyczną.
Rekuperacja w woj. pomorskim i zachodniopomorskim – cena
Cena instalacji rekuperatora w budynku jednorodzinnym to ok. 12 000-18 000 zł, natomiast koszt instalacji w obiekcie biurowym może zaczynać się nawet od 20 000 zł, w zależności od jego kubatury. Zwrot kosztów inwestycyjnych jest najszybciej i najbardziej opłacalny w nowoczesnych budynkach, które nie tracą wiele ciepła przez dach, ściany czy okna. Praca rekuperatora wiąże się z poborem energii elektrycznej. Rekuperatory dla domów jednorodzinnych pobierają sumarycznie od 25W (tyle co mała żarówka) do 200W (podczas zwiększenia wentylacji np. w trakcie gotowania).
Jeżeli nie wiedzą Państwo, jaką rekuperację wybrać, skontaktujcie się z nami. Pomożemy w podjęciu decyzji. Nasze usługi świadczymy na terenie województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Koszalin, Kołobrzeg, Kościerzyna, Mielno, Sławno, Bobolice czy Darłowo – to miejsca naszej pracy, ale na życzenie klienta dojedziemy także do innych lokalizacji.
Korzyści związane z rekuperatorem
Rekuperator jest instalacją wewnętrzną budynku i nie wymaga żadnych zezwoleń, co przekłada się na liczne korzyści. Jakie?
Łatwiejszy proces instalacji oraz niższe koszty eliminują potrzebę przechodzenia przez skomplikowane procedury administracyjne i związane z tym wydatki. Dzięki temu inwestorzy mają większą swobodę w planowaniu, a tym samym mogą szybciej zrealizować projekt, co przyczynia się do poprawy komfortu życia poprzez lepszą jakość powietrza czy efektywność energetyczną budynku. Ponadto rekuperator nie wpływa na zewnętrzną estetykę obiektu, co jest istotne dla zachowania jego stylu.