Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznej

Jak wygląda serwis instalacji fotowoltaicznej – czy warto go wykonywać?

Serwis instalacji fotowoltaicznej – czy warto go wykonywać?  

Jedną z wielu zalet instalacji fotowoltaicznych jest ich niska awaryjność oraz praktycznie bezobsługowe działanie. Jednak pomimo tego zaleca się przeprowadzenie serwisu. Należy pamiętać, że system ten jest pod napięciem i również z racji tego wymaga on okresowej kontroli. Taka okresowa kontrola ma na celu nie tylko utrzymanie instalacji fotowoltaicznej w dobrym stanie, ale również zagwarantowanie jak najwyższej wydajności i efektywności na lata. Jest to także gwarancja bezpieczeństwa i komfortu dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych.

Kiedy należy taki serwis wykonywać?

Serwis powinno się wykonywać okresowo. Przyjmuje się, że wizualnej kontroli instalacji można dokonywać samodzielnie przynajmniej raz w roku, natomiast profesjonalnych pomiarów kontrolnych oraz analizy pracy falownika powinno zlecać się co 5 lat. Istnieją natomiast sytuacje, w których powinno się niezwłocznie skontaktować z serwisem. Takie przypadki to nagły spadek wydajności instalacji, znaczący wzrost rachunków za prąd, nietypowa praca falownika, np. głośniejsza niż zazwyczaj lub widoczne nieprawidłowości, np. pęknięcia modułów fotowoltaicznych.

Na czym polega taki serwis?

Przede wszystkim należy instalację dokładnie obejrzeć. Jeżeli konstrukcja się poluzowała, moduły uległy uszkodzeniu, to jest to możliwe do zauważenia gołym okiem. Takich obserwacji można również dokonywać samemu i jeżeli tylko zauważone zostaną jakieś nieprawidłowości, zaleca się telefon do serwisu. Właściciel może sam dokonywać również oceny czystości modułów. Stan czystości paneli fotowoltaicznych również ma duży wpływ na wydajność instalacji. Pisaliśmy już o tym w jednym z poprzednich artykułów (link: https://www.ekosunkoszalin.pl/czy-warto-skorzystac-z-profesjonalnej-uslugi-mycia-paneli-fotowoltaicznych/).

Profesjonalny serwis może natomiast sprawdzić konstrukcję oraz zabezpieczenia stało i zmiennoprądowe (AC/DC), przeprowadzić kontrolę pracy inwertera, dokonać pomiarów kontrolnych, m.in. napięcia obwodu otwartego, rezystancji izolacji czy ochrony przeciwporażeniowej, oraz wyczyścić zabrudzone moduły w sposób profesjonalny i bezpieczny.

Właściciele instalacji fotowoltaicznych często uważają serwis fotowoltaiki za niepotrzebny, jednak regularnych kontroli instalacji nie powinno się zaniedbywać. Omijanie przeglądów fotowoltaiki może mieć bowiem swoje konsekwencje, które mogą wiązać się m.in. z utratą gwarancji, spadkiem wydajności instalacji oraz jej krótszą żywotnością. Instalacja może efektywnie działać przez naprawdę długi czas. Jednak, aby tak było trzeba jej poświęcić odrobinę uwagi i profesjonalny przegląd co jakiś czas.

Jeżeli chcielibyście Państwo skorzystać z profesjonalnego serwisu instalacji fotowoltaicznej, zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub odwiedzin naszych biur w Koszalinie i Kościerzynie!