Zarówno podczas budowy domu, jak i jego remontu inwestorzy muszą podejmować szereg ważnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest dobór odpowiedniego systemu ogrzewania. W ostatnich latach na popularności zyskuje wprawdzie ogrzewanie podłogowe, ale tradycyjne grzejniki też mają swoich zwolenników. Które z tych dwóch rozwiązań jest lepsze? To zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji właścicieli oraz warunków panujących w budynku. Przed podjęciem decyzji warto poznać wady i zalety oby rozwiązań.
Ogrzewanie podłogowe – jakie zalety, jakie wady?
Dużą zaletą ogrzewania podłogowego jest fakt, iż jest ono systemem niskotemperaturowym. Oznacza to, że do jego zasilania wystarczy temperatura na poziomie 30–40°C. Dzięki temu zużycie energii jest mniejsze, a rachunki za ogrzewanie domu – niższe. Ponadto, system ten bardzo dobrze współpracuje z nowoczesnymi źródłami ciepła, takimi jak pompa ciepła czy kondensacyjny kocioł gazowy. Dzięki podłogówce mieszkańcy mają lepszy komfort cieplny, ponieważ oferuje ona unikalne wrażenie ciepłej podłogi. Co więcej, dzięki równomiernemu rozprowadzeniu ciepła od dołu, temperatura w pomieszczeniu jest bardziej zrównoważona, bez efektu przegrzanych stref wokół źródła ciepła i bez zimnych narożników. Ogrzewanie podłogowe to dobry wybór także, gdy dla domowników istotna jest też estetyk, ponieważ brak widocznych grzejników pozwala na swobodne aranżacje wnętrz i pozostawia więcej miejsca na meble. Do wad podłogówki zaliczyć można natomiast koszt instalacji, gdyż jest on wyższy niż w przypadku montażu tradycyjnych grzejników. Drugim minusem jest fakt, że ogrzewanie podłogowe ma dużą bezwładność cieplną. Co to oznacza? Wolno się nagrzewa, a system długo reaguje na zmiany temperatury. Z drugiej zaś strony długo utrzymuje daną temperaturę, co jest zaletą w przypadku budynków o stałym zapotrzebowaniu na ciepło. Kolejną wadą jest trudność naprawy przy ewentualnej awarii, gdyż w związku z tym, że cała instalacja ukryta jest pod podłogą, naprawa może być skomplikowana i kosztowna. Należy także być świadomym, że nie wszystkie podłogi będą odpowiednie do ogrzewania podłogowego, gdyż niektórych podłóg drewnianych, kamiennych czy z płytek nie można łączyć z podłogówką.
Grzejniki tradycyjne – plusy i minusy tego rozwiązania
Grzejniki tradycyjne są z reguły tańsze oraz łatwiejsze do montażu, a to stanowi dużą zaletę dla inwestorów. Oprócz tego, w porównaniu do podłogówki, tańsza jest także ich konserwacja i ewentualna naprawa. Ponadto, przy remoncie grzejniki są znacznie lepszym wyborem, ponieważ wymiana starych grzejników na nowe lub dostosowanie systemu do współczesnych standardów nie jest ani skomplikowane, ani kosztowne. Dodatkowym plusem jest też to, że obecnie grzejniki dostępne są w różnych stylach, wielkościach i kolorach, co pozwala dopasować je do wystroju wnętrza. Zaletą grzejników jest też to, że nagrzewają się i stygną szybciej, co daje większą elastyczność w sterowaniu temperaturą. Przy grzejnikach znacznie łatwiej jest też regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, co pozwala na indywidualne dostosowanie komfortu. Z kolei istotną wadą grzejników jest fakt, że wymagają one wyższej temperatury zasilania – zwykle od 60 do 75°C. Zużycie energii jest więc większe, a rachunki wyższe, zwłaszcza przy mniej efektywnych źródłach ciepła. Należy też być świadomym, że grzejniki oddają ciepło punktowo, ciepło może się więc koncentrować blisko grzejników, tworząc różnice temperatur w pomieszczeniu. Wadą grzejników jest też fakt, że zabierają one część przestrzeni i tym samym ograniczają możliwości aranżacyjne wnętrz, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach.
Które rozwiązanie wybrać?
Nie ma oczywiście jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wybór powinien być dobrze przemyślany i dopasowany do Twoich potrzeb i preferencji: jeśli zależy Ci na szybkim ogrzewaniu i prostocie, lepsze będą grzejniki. Jeśli natomiast cenisz sobie estetykę i komfort ciepłej podłogi, warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe.