Gdy stoimy przed wyborem

Gdy stoimy przed wyborem

Gdy stoimy przed wyborem: kolektory słoneczne czy pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej…

Wszyscy wiemy, jak potrzebna jest w naszych gospodarstwach domowych ciepła woda. Jej oszczędne ogrzewanie to jeden w najłatwiejszych sposobów na obniżenie kosztów utrzymania domu. Szczególnie w przypadku, gdy tej wody zużywamy dużo, a sposób jej ogrzewania jest dla nas kosztowny i pochłania nam dużo czasu.

Aby obniżyć koszty ogrzewania ciepłej wody użytkowej, można zainwestować w kolektory słoneczne lub pompę ciepła do c.w.u. Oba te rozwiązania łączy fakt, że są one ekologiczne, ponieważ dostarczają ciepło z odnawialnych źródeł. Na które z tych rozwiązań warto się zatem zdecydować? To zależy od kilku czynników, ponieważ w niektórych przypadkach lepszym rozwiązaniem będą kolektory, a w innych pompa ciepła.

Kolektory słoneczne są dobrym rozwiązaniem, gdy woda użytkowa w naszym domu ogrzewana jest gazem, olejem lub prądem oraz gdy zapewnimy stały odbiór ciepła z instalacji solarnej, zwłaszcza w okresie letnim. W przypadku okresowego wykorzystywania do ogrzewania c.w.u., nie będą się one bowiem dobrze spisywać. Kolejną wadą kolektorów ryzyko uszkodzenia instalacji (w tym absorbera) w sytuacjach powtarzającego się przegrzania instalacji czy przerw w dostawach prądu, oraz dość częsta ich awaryjność (np. zapowietrzanie instalacji, rozszczelnienie instalacji). Do minusów posiadania kolektorów można zaliczyć również ich bezpośrednią zależność od ilości światła słonecznego dostępnego o danej porze roku, więc w nocy oraz przede wszystkim w zimie, ich produkcja zazwyczaj będzie niewystarczająca do dostarczenia c.w.u. o odpowiedniej temperaturze.

Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej są natomiast gwarancją większego komfortu i w mniejszym stopniu uzależnione są od czynników zewnętrznych. Wśród zalet pomp ciepła można zatem na pewno wymienić wygodną, stabilną i elastyczną dostawę ciepłej wody użytkowej przez cały rok. Pompy ciepła sprawdzą się również idealnie nawet gdy:

  • budynek jest zacieniony, np. przez drzewa lub inne budynki,
  • dach od strony nasłonecznionej uniemożliwia poprawny montaż systemu solarnego,

Co również istotne, pompy ciepła do c.w.u. nie wymagają ingerencji w strukturę dachu i rozprowadzania instalacji przez cały dom, a jej lokalizacja jest dowolna, np. przy ścianie kotłowni. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z pompy ciepła wiążę się z większym zużyciem prądu, dlatego warto również pomyśleć o zakupie instalacji fotowoltaicznej, dzięki której rachunki za prąd będą wynosiły jedynie 20-30 zł miesięcznie!