Fotowoltaika – montaż w woj. pomorskim

Fotowoltaika, a właściwie panele fotowoltaiczne, zamienia energię promieniowania słonecznego w elektryczną. Nasz zestaw fotowoltaiczny przyłączamy do aktualnej instalacji danego budynku i właśnie w taki sposób uzyskujemy tańszy prąd. Ze względu na niższą cenę można wykorzystać go do ogrzewania wody i domu.

Co zrobić z uzyskaną energią elektryczną? Warto ją zużywać na bieżąco, magazynować albo sprzedawać – w zależności od rodzaju instalacji fotowoltaicznej.

Rozważając jej opłacalność, należy pamiętać, że razem z systemem fotowoltaicznym „kupujemy” zapas energii na wiele lat. Od momentu uruchomienia instalacji każdego następnego dnia czerpiemy darmowy prąd ze słońca!

Jeżeli są Państwo zainteresowani montażem, naprawą bądź serwisem paneli i systemów fotowoltaicznych na terenie Kołobrzegu, Koszalina, Mielna, Białogardu, Sławna, Bobolic, Darłowa lub innego miejsca w woj. zachodniopomorskim lub pomorskim – na przykład Kościerzyny, to zapraszamy do kontaktu! Nie jest dla nas przeszkodą dojazd do miast spoza wyżej wymienionych – dotrzemy do każdego klienta!

Zalety fotowoltaiki:

  • darmowy prąd z energii słońca,
  • ponad 25 lat gwarancji na produkcję,
  • bezobsługowa instalacja – nic nie trzeba wymieniać.

Panele fotowoltaiczne – opłacalność. Dlaczego warto inwestować?

Opłacalność paneli fotowoltaicznych stale rośnie, m.in. dlatego, że zapewniają one ponad 25 lat bezobsługowej pracy, wytwarzając każdego dnia darmowy prąd. Dodatkowo rozwój technologiczny i wzrost zainteresowania energią odnawialną sprawił, że od 1973 roku tego typu urządzenia staniały o 99%. Co ciekawe, zakładając mikroelektrownię PV do 50 kW, nie są wymagane od nas specjalne pozwolenia. Ponadto operator ma obowiązek podłączyć je do sieci, jeśli moc zamontowanego zestawu nie przekracza mocy naszego przyłącza elektrycznego.

Elektrownie słoneczne w woj. pomorskim i zachodniopomorskim

Naszym klientom z Kościerzyny, Koszalina, Kołobrzegu czy innych miast inwestycja w zestaw fotowoltaiczny już dawno przyniosła zarówno korzyści finansowe, jak i ekologiczne. Państwu również może! Przede wszystkim instalacja pozwoli na znaczne obniżenie rachunków za prąd, ponieważ produkowana energia elektryczna będzie pochodzić z darmowego źródła – promieniowania UV. W perspektywie długoterminowej oszczędności mogą przewyższać początkowe koszty przedsięwzięcia, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej z sieci. Dodatkowo, dzięki licznym rządowym dotacjom i ulgom podatkowym, zwrot z inwestycji staje się jeszcze szybszy. 

Warto również zauważyć, że wielkość instalacji PV ma wpływ na ilość produkowanego prądu. Panele fotowoltaiczne o mocy 1 kWp skierowane na południe wytworzą w Polsce w ciągu roku około 900-1100 kWh energii elektrycznej. Koszt ich założenia waha się znacznie w zależności od rodzaju (polikrystaliczne czy monokrystaliczne) i marki oraz jakości inwertera, jak również poziomu skomplikowania montażu. Można przyjąć, że typowa rodzina potrzebuje 2500-3500 kWh rocznie – wówczas należy przygotować się na wydatek rzędu ok. 18 000 do 25 000 zł. Jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością funduszy, zawsze możemy skorzystać z oferowanej pomocy finansowej, np z programu Czyste Powietrze.

Pamiętajmy, że energia słoneczna jest całkowicie darmowa i po zamontowaniu instalacji słonecznej nie musimy martwić się o koszty związane z użytkowaniem prądu. Fotowoltaika zwraca się po około 9-10 latach, przy czym wykorzystanie środków pozyskanych z dotacji skraca ten okres do ok. 6-7 lat.

Ogniwa fotowoltaiczne – zasada działania

Ogniwa fotowoltaiczne mają za zadanie przekształcać energię słoneczną w elektryczną. Jak to się odbywa? Światło słoneczne dociera na powierzchnię panelu,na poziomie kwantowym składając się z fotonów. Gdy promienie padają na krzem w ogniwie, pierwiastek chemiczny absorbuje  cząstki światła, co prowadzi do wybicia elektronów z ich pozycji. To powoduje, że elektrony zaczynają się poruszać, a jak wiemy, ich ruch generuje przepływ prądu elektrycznego. W przeciwieństwie do kolektorów ogniwa fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną, ale nie produkują ciepła.

Ogniwa fotowoltaiczne – główne korzyści

Do głównych zalet ogniw fotowoltaicznych należą oszczędności na rachunkach i ochrona środowiska, ale także niezależność energetyczna. Mamy swój prąd, a zatem teoretycznie nie musimy zwracać uwagi na rosnące koszty energii elektrycznej. Inwestując w zieloną energię, przyczyniamy się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, jednocześnie oszczędzając.

Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na panele fotowoltaiczne coraz więcej inżynierów pracuje nad ulepszaniem technologii, żeby obniżyć koszty ich produkcji, a jednocześnie zwiększyć efektywność. Gdy już posiadamy instalację i zdecydujemy się sprzedawać wyprodukowaną energię, warto rozważyć net metering. Jest to system, który pozwala nam używać sieci energetycznej jak z akumulatora bez dodatkowych kosztów (dotyczy instalacji zarejestrowanych po 01.01.2016 r.).

Jak to działa? Nadmiar energii, którego nie zużywamy od razu, oddajemy do sieci (jakbyśmy ją tam przechowywali), jednak w każdej chwili możemy ją pobrać, gdy tylko jej potrzebujemy. Rozliczamy się z dostawcą energii co pół roku. Jeśli zużycie i produkcja się zrównają (bilans zerowy), płacimy tylko za korzystanie z sieci. Jeżeli natomiast używamy więcej energii niż wyprodukowaliśmy (bilans ujemny), musimy zapłacić różnicę ceny. Z kolei kiedy produkujemy więcej energii niż zużywamy, możemy ją sprzedać zyskując na tym.

Korzystanie z net metering, niemal eliminuje straty energii podczas jej przesyłu przez sieć elektryczną. Działa to w każdym miejscu na ziemi, zarówno w miastach takich jak Koszalin, Kościerzyna, Kołobrzeg czy innych, w woj. pomorskim, zachodniopomorskim oraz całej Polsce. Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości, z przyjemnością odpowiemy na Wasze pytania dotyczących np. ogniw fotowoltaicznych.

Panele słoneczne – oszczędność pieniędzy i środowiska

Mieszkają Państwo w Kołobrzegu, Koszalinie, Mielnie, Sławnie, Darłowie, Bobolicach lub innym miejscu w woj. zachodniopomorskim lub pomorskim, na przykład w Kościerzynie? Interesuje Was zakładanie fotowoltaiki? Instalacja to doskonała inwestycja dla osób, którym zależy na oszczędności. Fotowoltaika przyniesie korzyści nie tylko dla środowiska, ale także dla kieszeni jej użytkowników.

Po dobraniu odpowiedniego rozmiaru instalacji panele słoneczne wyprodukują tyle energii, aby zaspokoić potrzeby użytkowników, a rachunki za prąd zostaną obniżone niemal do zera. Dzięki takiemu rozwiązaniu podwyżki cen za energię elektryczną przestają być groźne. Panele słoneczne zapewniają użytkownikom niezależność i bezpieczeństwo energetyczne.

Od chwili uruchomienia instalacji energia produkowana przez panele słoneczne jest darmowa, nie generuje żadnych kosztów związanych z eksploatacją. Fotowoltaika przynosi ok. 10% rocznej stopy zwrotu, czyli 2,5 razy więcej niż lokata w banku!

Montując panele fotowoltaiczne, inwestujemy w przyszłość, promując zrównoważony rozwój i redukując naszą zależność od tradycyjnych źródeł energii, które mogą być szkodliwe dla planety. To rozwiązanie nie tylko opłaca się pod kątem ekonomicznym, ale także ma pozytywny wpływ na nasze otoczenie, wspierając walkę ze zmianami klimatycznymi oraz poprawiając jakość powietrza dla przyszłych pokoleń.

Dodatkowo istnieją nowe możliwości oszczędzania, takie jak:

  • program pożyczek dla osób fizycznych na realizację inwestycji z zakresu ochrony powietrza, wód i gleby,
  • program „Czyste Powietrze”,
  • leasing,
  • systemy ratalne,
  • ulgi podatkowe,
  • net metering.

Dzięki temu panele słoneczne opłacają się jeszcze bardziej. Np. korzystając z taryf gwarantowanych, nie tylko oszczędza się na rachunkach za energię elektryczną, ale można także zarabiać, odsprzedając nadwyżki energii do sieci, po stałej stawce przez 15 lat.

Leasing instalacji fotowoltaicznej – inwestycja na lata

Leasing na fotowoltaikę to nowe rozwiązanie na polskim rynku, które wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród osób zaintrygowanych OZE. Na czym polega? Zamiast kupowania paneli słonecznych i związanych z nimi sprzętów oraz systemów montażowych możemy wynająć je od specjalistycznej firmy (leasingodawcy) za określoną opłatą miesięczną lub roczną. W ramach umowy dane przedsiębiorstwo instaluje urządzenia na terenie naszego obiektu, a tym samym jest odpowiedzialne za ich konserwację oraz serwisowanie przez cały okres trwania kontraktu.

Jakie są zalety leasingu instalacji fotowoltaicznych? Zamiast jednorazowo zapłacić za panele fotowoltaiczne, robimy to w formie regularnych rat, a to może być łatwiejsze w przypadku zarządzania domowym funduszem. Często usługi serwisowe są również wliczone w cenę, dlatego w ramach umowy robi to firma, co także w pewien sposób dąży do zminimalizowania kosztów utrzymania systemu. Ponieważ nie jesteśmy właścicielami paneli, nie musimy martwić się o ich przestarzałość technologiczną ani o konieczność ich wymiany. Leasing instalacji to brak ryzyka związanego z utratą wartości danego przedsięwzięcia.

Jednakże, przed podjęciem ostatecznej decyzji, zawsze warto dokładnie przestudiować warunki umowy i porównać różne opcje finansowania, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dostosowane do naszych potrzeb czy możliwości finansowych. Jeżeli są Państwo zainteresowani opcją leasingu na fotowoltaikę, zapraszamy po więcej informacji. Pomagamy klientom na terenie całego woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego, m.in. tym z Kościerzyny, Kołobrzegu, Mielna, Koszalina czy Sławna.

Gdzie montuje się panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachu lub gruncie, tak aby skierować je na południe i jak najlepiej wykorzystać energię słoneczną. Przed założeniem zaleca się przeprowadzenie analizy zacienienia oraz możliwości uniknięcia negatywnego wpływu cienia na instalację fotowoltaiczną. Dachy skierowane na południe są najbardziej optymalnym, ale nie jedynym miejscem do montażu paneli. Nadają się do tego również wysięgniki, ogrodzenia i dachy płaskie.

Już na etapie planowania instalacji fotowoltaicznej warto wybrać dla niej idealne miejsce, w którym uzysk energetyczny będzie najwyższy, a ona sama nie będzie przeszkadzać w użytkowaniu terenu w inny sposób. Dlatego farmy fotowoltaiczne najczęściej umiejscowione zostają na otwartym terenie, bezpośrednio na ziemi lub wysięgnikach. W przypadku przydomowego montażu możliwości jest więcej.

Przydomowy montaż paneli na posesji

Jeżeli dbają Państwo o swoje otoczenie i pragniecie innowacyjnych rozwiązań dla domu lub innych obiektów, to fotowoltaika jest właśnie dla Was! W przypadku przydomowej instalacji konieczne jest jedynie znalezienie stabilnego podłoża w nasłonecznionym miejscu. W Polsce wydajność paneli jest największa, gdy są skierowane na południe (z możliwym odchyleniem do 30°) pod kątem ok. 30-60°.

Optymalnym rozwiązaniem jest zainstalowanie ich na skośnym dachu, skierowanym na południe. Wówczas są dobrze nasłonecznione i nie zajmują dodatkowej przestrzeni. Ponadto jeśli instalacja solarna zostanie uwzględniona już na etapie budowy domu, jej koszty mogą być znacznie niższe, a same panele słoneczne zostaną wkomponowane jako element dachu.

Montaż w innych miejscach również może być opłacalny. Dzięki zastosowaniu wysięgników instalacja fotowoltaiczna ma możliwość znalezienia się na dachu płaskim, ogrodzeniu, strukturach nie mieszkalnych lub bezpośrednio na ziemi. Ponieważ jednak optymalnie w polskich warunkach jest kierować panele PV na południe, północny spad dachu lub ściana budynku nie będą odpowiednim miejscem na instalację fotowoltaiczną. Zbyt nisko założona, będzie niestety zacieniona w godzinach rannych i wieczornych, generując tym samym nieznacznie mniej energii. Instalacje fotowoltaiczne naziemne warto podnieść na wysokość około 1,5-2,5 m, dzięki czemu nie będą zajmować tak wiele przestrzeni na działce. Często wybiera się do tego np. budynki gospodarcze. Jeżeli jednak nie mogą się Państwo zdecydować na wybranie danego miejsca, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Jesteśmy do Waszej dyspozycji – podpowiadamy, a także umieszczamy kompletną instalację fotowoltaiczną z montażem na Waszym dachu lub podwórku w Kołobrzegu, Koszalinie, Białogardzie, Bobolicach, Darłowie, Kościerzynie czy innych miastach w woj. pomorskim i zachodniopomorskim. Postawcie na niezależność energetyczną już dziś! Kolorem zaznaczono zmiany w treści.