W Polsce w ostatnich dniach spadła spora ilość śniegu, pokrywając niekiedy instalacje fotowoltaiczne niemal w całości. Czy w takim przypadku właściciele instalacji fotowoltaicznych mogą liczyć na produkcję energii z paneli przykrytych śniegiem? Jak powinni zachować się w przypadku intensywnych opadów śniegu i zalegającej pokrywy śnieżnej na modułach? Czy powinniśmy odśnieżać panele na własną rękę?
Produkcja energii pod śniegiem? Tak, ale częściowa
Jak podaje portal Globenergia.pl w przypadku zaśnieżenia modułów promieniowanie dociera do modułu częściowo. Generacja energii występuje, lecz oczywiście w niewielkich ilościach. Jeżeli śnieg zaczyna się zsuwać, to diody odcinają poszczególne obwody, co powoduje, że część energii padająca na moduł, zamieniana jest na ciepło, co powoduje szybsze zsuwanie się śniegu z powierzchni modułu. Oczywiście niezwykle istotną rolę w tym procesie odrywa kąt pochylenia tychże modułów. Generalnie jednak śnieg nie ma tendencji do długiego zalegania na modułach fotowoltaicznych. Dni typowo zimowych mamy w Polsce stosunkowo niewiele, zatem zmniejszona produkcja w okresie opadów śniegu nie ma większego wpływu na produkcję energii w skali roku. Dla zobrazowania – lipiec jest miesiącem, który odpowiada za 14-15% rocznej produkcji energii elektrycznej, natomiast w miesiącach zimowych, tj. w grudniu, styczniu i lutym wyprodukowana energia wynosi łącznie ok. 9% rocznej produkcji.
Odśnieżać panele czy lepiej poczekać?
Zdaniem ekspertów lepiej poczekać aż śnieg sam stopnieje, bo zazwyczaj dochodzi do tego w krótkim czasie. Odśnieżając bowiem na własną rękę możemy nieodwracalnie zniszczyć moduły fotowoltaiczne i utracić na nie gwarancję. Zdecydowanie nie powinno się odśnieżać fotowoltaiki, gdy na panelach widoczna jest pokrywa lodowa. Skrobanie lodu, chociaż normalne w przypadku szyb samochodu, jest wykluczone w przypadku instalacji, ponieważ w ten sposób łatwo ją uszkodzić. Modułów nie powinno się też polewać ciepłą wodą, ponieważ w ten sposób szkło hartowane, którym jest pokryta, może pęknąć. Nie należy też posypywać ich solą ani stosować jakichkolwiek substancji chemicznych. W praktyce samodzielnie można odśnieżyć tylko puch z samego rana albo wieczorem – nie wolno tego robić ani w pełnym słońcu, ani w częściowym zacienieniu. W pochmurny dzień można odśnieżać niezależnie od pory dnia. Z kolei profesjonalne firmy odśnieżają farmy słoneczne tylko w nocy. Należy jednak pamiętać, iż bezpieczeństwo jest najważniejsze, a takie samodzielne odśnieżanie w wielu przypadkach oznaczałoby pracę na wysokości. W przypadku modułów umieszczonych na dachach absolutnie nie można ściągać z nich śniegu „z dołu” stojąc na drabinie, ponieważ podczas zsuwania się, śnieg może pociągnąć za sobą i odśnieżającego, i drabinę. Zatem w związku z potencjalnym niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia, lepiej wykazać się cierpliwością i całkowicie zrezygnować z odśnieżania.