Pierwszym krokiem jest:
- określenie położenia domu pod względem położenia dachu względem kierunków świata.
- Przeanalizowanie konstrukcji dachu- określenie ilości spadów, umiejscowieniem kominów, okien dachowych- przeanalizowaniem zacienienia. Należy określić, czy cień będzie padał na instalację ponieważ w znacznym stopniu osłabia to produkcję energii a panele na podpiętym stringu działają tak, jak ich najsłabsze ogniwo.
- Analiza okolicy- czy na terenie wokół budynku znajdują się drzewa, sąsiednie zabudowania, które w znacznym stopniu zacieniają dom.
- Kąt pod jakim znajdują się panele- idealnym układem jest 20-40 stopni na dachu skośnym i 10-15 stopni na dachu płaskim.
Pamiętajmy, że jeśli nie ma możliwości umieszczenia instalacji na dachu a mamy do dyspozycji grunt, możemy zdecydować się umieścić instalację na ziemi
Pokrycie dachowe, czy każde jest dobre?
Odpowiedź brzmi TAK, jeśli Twój dach nie jest pokryty eternitem, onduline, poliwęglanem lub pleksą.
Obecnie istnieją systemy montażowe, które umożliwiają nam położenie instalacji fotowoltaicznej na niemal każdego rodzaju dachu.
Jakiego rodzaju systemu użyjemy na Twoim dachu?
Najczęstszym pokryciem dachowym, jest blachodachówka. Panele fotowoltaiczne na blachodachówce montujemy za pomocą śrub dwugwintowych, wkręcanych do elementów konstrukcyjnych dachu.
Do dachówek używane są uchwyty do krokwi lub uchwyty typu „S”
Blachówka trapezowa- jeśli jej grubość przekracza 0,5 mm stosujemy mostki trapezowe- szyny, które montujemy do szczytów trapezów.
Dach pokryty cieńszą blachą- montujemy instalację fotowoltaiczną tak jak, jak w przypadku blachodachówki, czyli za pomocą śrub dwugwintowych, wkręcanych do elementów konstrukcyjnych dachu.
W przypadku dachu pokrytego drewnem czy dachówką łupkową nadal możesz zamontować panele, ale tutaj warto zwrócić uwagę na instalatora z doświadczeniem.
Czy instalacja fotowoltaiczna może uszkodzić dach?
NIE!
Specjalnie opracowana technologia chroni Twój dach przed przeciekami, warunkiem jest doświadczony instalator, który zamontuje system w odpowiedni sposób i da gwarancję na kolejnych 20-25 lat.
Planujesz budowę domu lub jesteś na etapie wybierania projektu? Możesz przygotować swój dach pod instalację i obniżyć jej koszty. Warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie krokwi, do których montowana będzie fotowoltaika.
Konstrukcje na dachach płaskich – różnią się znacząco od montażu na dachu skośnym.
– Wybieramy mniejszy kąt 10-15 stopni, ze względu na działanie wiatru. Im bardziej strona instalacja na dachu płaskim, tym większe zabezpieczenie przed wiatrem. Mniejszy kąt umożliwia zmieszczenie większej ilości modułów na dachu, bez konieczności zostawiania szerokich rzędów między panelami.
– Istnieją dwa rodzaje montażu na dachu płaskim- konstrukcje kotwione do dachu lub konstrukcje bezinwazyjne z balastem. System dobierany jest indywidualnie, w zależności od parametrów dachu i typ dachu.
Nie musisz martwić się o to, jaki system montażowy będzie najbardziej odpowiedni na Twój dach. Doradca techniczny i dział projektowy dobiorą najlepsze dla Ciebie rozwiązanie.
Zainteresowany? Skontaktuj się z nami!