Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Montaż instalacji rozważają zarówno właściciele domów jednorodzinnych, ale i przedsiębiorcy. Czy instalacja fotowoltaiczna dla firmy jest tak samo opłacalna jak dla domku jednorodzinnego? Czy firma może być prosumentem i w ten sposób obniżyć rachunki za prąd? Czy fotowoltaika dla firm oznacza opłacalność również w nowym systemie rozliczania nadwyżek energii i czy warto w nią zainwestować?
Nowy system rozliczeń
Fotowoltaika w Polsce rozwija się w bardzo dobrym tempie. Rok 2022 był dla tej branży rokiem zmian, ponieważ od kwietnia nadwyżki wyprodukowanej energii rozlicza się w inny sposób. Obowiązujący od 1 kwietnia 2022 roku net billing wprowadził co prawda sporo niepewności wśród zainteresowanych instalacją fotowoltaiczną, jednak śmiało można napisać, iż przy obecnych podwyżkach cen energii elektrycznej nowy system rozliczeń nadwyżki energii net-billing i montaż instalacji fotowoltaicznej stale się opłaca. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka net-billing jest mniej korzystny od poprzedniego systemu net-metering, a czas zwrotu inwestycji może się nieco wydłużyć, to i tak okres 7-11 lat jest akceptowalny dla wielu inwestorów. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę dalsze wysoce prawdopodobne wzrosty cen energii. Choć właśnie ze względu na trudne do przewidzenia ceny energii ciężko jest określić dokładny okres zwrotu, to inwestor może mieć pewność, że jego przedsiębiorstwo oszczędzi środki dzięki zwiększeniu niezależności energetycznej. Ważne, aby punktem wyjścia do projektowania instalacji było przede wszystkim zapotrzebowanie energetyczne konkretnego budynku i przedsiębiorstwa.
Firma też może zostać prosumentem
Dzięki nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) od 2019 roku przedsiębiorcy są traktowani przez prawo podobnie jak właściciele domów jednorodzinnych – mogą otrzymać status prosumentów. Słowo prosument oznacza jednoczesnego producenta i konsumenta energii, właściciela instalacji fotowoltaicznej o mocy do 50 kWp. To przynosi wiele korzyści z fotowoltaiki dla firmy, takich jak możliwość odliczenia VAT-u od instalacji, możliwość odliczenia kosztów instalacji od dochodu, ulgę termomodernizacyjną. Wartym uwagi jest też fakt, że rachunki stają się od razu znacząco niższe. Comiesięczne faktury za energię przestają więc spędzać sen z powiek przedsiębiorców. Fotowoltaika jest opłacalna w budynkach firmowych z jeszcze jednego względu. Standardowe godziny pracy przedsiębiorstw pokrywają się z godzinami najlepszego nasłonecznienia, a więc najwydajniejszej produkcji energii przez panele fotowoltaiczne dla firm. Prąd jest zużywany na bieżąco, a firma pozostaje zabezpieczona dzięki inwestycji, która pozwala na oszczędności w budżecie.
Budowanie pozytywnego wizerunku
Od dłuższego już czasu obserwuje się wzrost świadomości ekologicznej. Klienci bowiem z roku na rok coraz bardziej doceniają prośrodowiskowe działania przedsiębiorstw. Budynek firmowy, na którego dachu umieszczone są panele fotowoltaiczne, prezentuje się odpowiedzialnie i nowocześnie i na pewno nie będzie można przejść obok niego obojętnie!
Podsumowując, warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną dla firmy! Zielony kierunek to najlepszy kierunek rozwoju firmy. Fotowoltaika niesie ze sobą sporo korzyści dla firmy, przede wszystkim oszczędności oraz pomaga budować pozytywny wizerunek firmy. Ponadto tego typu inwestycję można sfinansować przy pomocy wielu dostępnych programów, takich jak dotacje czy ekopożyczki, których wachlarz jest bardzo szeroki.