Choć dużo droższe od pomp powietrznych, gruntowe pompy ciepła cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Według prognoz ten segment rynku do końca roku ma odnotować 45-proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego. Rosnące zainteresowanie Polaków pompami ciepła doskonale widać w statystykach programu Czyste Powietrze. Dla przykładu, w czerwcu 2022 roku udział pomp ciepła we wnioskach do programu Czyste Powietrze osiągnął 60%. Mimo iż najwięcej sprzedaje się wciąż powietrznych pomp ciepła (są one bowiem tańsze i łatwiejsze w montażu), to w ciągu ostatnich kilku miesięcy rekordowo zwiększyło się zainteresowanie pompami gruntowymi, co potwierdzają dane zebrane przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).
Skąd ten nagły wzrost zainteresowania właśnie pompami gruntowymi?
Jedną z przyczyn stanowi uruchomienie nowego programu dotacji do pomp ciepła w nowo budowanych domach – Moje Ciepło – w którym dotacja na pompę gruntową jest 3-krotnie wyższa w porównaniu do pomp powietrznych (nawet do 21 tys. zł). Ponadto statystki te wskazują, że Polacy coraz świadomiej podchodzą do inwestycji w bezpieczeństwo energetyczne. Interesują się również zaletami wynikającymi z wyboru gruntowej pompy ciepła. W porównaniu do powietrznych pomp ciepła na korzyść pomp gruntowych przemawiają poniższe aspekty, tj. montaż wewnątrz budynku, stała temperatura dolnego źródła, bardziej stabilna praca, dłuższa żywotność, niższa emisja hałasu i wyższa efektywność ogrzewania oraz możliwość niemal darmowego pasywnego chłodzenia przy wykorzystaniu chłodu z gruntu. Dodatkowo pompy gruntowe pracują w większym zakresie temperaturowym, przez co wytrzymują temperatury schodzące poniżej 15 st. C. Ważną informację stanowi również fakt, że pompa gruntowa zużywa przeciętnie około 20 proc. mniej prądu od pompy powietrznej, co przy dzisiejszych rosnących cenach prądu ma niebagatelne znaczenie. Warto zatem przed podjęciem decyzji o realizacji inwestycji przenalizować dokładnie wszystkie możliwości i najlepiej skonsultować się z doświadczonym doradcą.
Gruntowa pompa ciepła -na jaki wydatek trzeba się przygotować?
Gruntowe pompy ciepła są idealnym rozwiązaniem dla osób, które szukają komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania. Są one znane ze swojej wydajności i niezawodności, nawet w trudnych warunkach klimatycznych. Nie ulega wątpliwości, że za tą jakość trzeba trochę więcej zapłacić. Przy czym warto tu zauważyć, że to ile zapłacimy za gruntową pompę ciepła, nie wynika z ceny samego urządzenia, ale z całościowych kosztów inwestycyjnych.
Cena gruntowej pompy ciepła (w zależności od producenta, mocy i regionu) wynosi 20.000 – 50.000 zł netto – dla domu o powierzchni 150 m². Do tego doliczyć jednak trzeba:
- koszt źródła dolnego,
- koszt montażu źródła dolnego
- dodatkowe elementy, takie jak: elementy elektryczne i hydrauliczne potrzebne w montażu, zbiornik wody użytkowej, bufor dla pompy ciepła on/off, naczynia przeponowe z grupą bezpieczeństwa, czy bezprzewodowe sterowanie strefami grzewczymi.
Tak więc, rzeczywista cena pompy ciepła gruntowej dla średniej wielkości domu jednorodzinnego, wraz z niezbędnymi elementami, to ok. 50.000 – 90.000 zł.